16 May 2022
MertKocakaya
0 Yorum

Herkese selamlar. Bu başlık altında Google Adsense kullanıcıları için TBM, yani tık başı maliyetlerin neden düşük olduğu ve Adsense TBM’lerinin neye göre belirlendiği konusuna değineceğim. Öncelikle Adsense’e yeni başlayan/başlayacak olanlar için Adsense Nedir? ve Adsense Onayı Nasıl Alınır? başlıklı yazımızı okumalarını tavsiye ederim. Şimdi gelelim Adsense TBM’lerinin neden düşük olduğu konusuna.

Adsense TBM Neye Göre Belirleniyor?

Şu noktaya bir açıklık getirmek gerekiyor; Google Adsense, her ülkede farklı fiyat politikası uygulamamaktadır. Bir çok Adsense kullanıcısı, Google’ın özellikle Türkiye’deki TBM’lerin düşük olduğundan ve bu yüzden tıklamalardan az gelir elde ettiklerinden yakınmaktadır. Ancak burada bilinen en önemli yanlış; Adsense’in tıklamalardan verilecek gelir miktarını belirlemediğidir. Burada esas olay Adwords reklamcılığında başlamaktadır. Adsense TBM’lerini belirleyen başlıca faktör, Adwords reklam verenlerdir. Nitekim Google, Adsense üzerinde yayınlayacağı reklamları, Adwords reklamverenlerin reklamlarından seçmektedir.

Adsense TBM Oranları Neden Düşük?

Örneğin diyelim ki sizin ayakkabılar hakkında içerik oluşturduğunuz bir web siteniz var. Ben de ayakkabı satan bir firmayım. Benim Google Adwords üzerinden yayınladığım “ayakkabı” anahtar kelimeli reklamlarım, alakalı sektör olduğu ve Adsense kullanıcısı olduğunuz için sizin web sitenizde yayınlanacak. Ben “ayakkabı” keywordü için tıklama başına 50 Kuruş teklif verdim. Yani o reklama tıklayan her kullanıcı için Adwords’e 50 kuruş ödeyeceğim. Benim reklamlarım, Adsense partneri olan sizin web sitenizde yayınlandığı ve tıklama aldığı zaman Google, bu gelirden size bir komisyon vermektedir. Bu komisyon oranları ortalama %5 – %15 aralığında değişkenlik göstermektedir.

Yani ben, tıklama başına 50 kuruş teklif verdiğim bir sektörde, sizin web sitenizde yayınlanan reklamlara alacağınız her tıklama da, haliyle elde edeceğiniz kazanç da kuruş minvalinde olacaktır. İşte bu noktada devreye niş siteler dediğimiz, teklif verenlerin tıklama başı teklifleri daha yüksek ve daha spesifik sektörler girmektedir. Ancak niş sektörlere başka bir başlık altında değineceğiz.

Adsense TBM oranlarınızın düşük olmasının sebebi, reklam verenlerin, verdikleri reklam başına sundukları tıklama başına ödeme teklifinin düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin siz, tıklama başına 100 TL teklif verilen bir sektörde web sitesi açmış olsaydınız, haliyle tıklamalardan elde edeceğiniz gelirler 15 – 20 TL bandında seyredecek ve TBM’nizde en az 15 TL görecektiniz. Ancak kullanmış olduğunuz web sitesinin sektörel içeriği ve Türkiye’de reklam verenlerin tıklama başı reklam maliyetlerini düşük tutması nedeniyle, adsense gelirleriniz de haliyle az olmakta ve TBM düşük görünmektedir.

Adsense TBM Oranını Nasıl Arttırabilirim?

Öncelikle yukarıda bahsettiğim konuyu iyice anladıysanız TBM oranının sizden kaynaklı olmadığını ve yükseltilemeyeceğini de anlamışsınızdır demektir. Ancak burada bir kaç ufak dokunuşla Adsense kazançlarımızı olumlu yönde iyileştirebiliriz. Bunu yapmamızı sağlayan iki alternatif yol mevcut:

  • Tıklama başı teklif oranları yüksek sektörde bir site açmak
  • Web sitemizde yayınlanacak reklam gruplarını belirlemek

Adsense TBM oranlarını arttıracak yöntemler içinde, web sitenizi çoktan açtığınızı ve değişiklik yapmak istemediğinizi varsayıyorum. Zaten o kısma niş web sitesi kısmında değineceğim. Gelelim ikinci yönteme yani reklamları ayarlama kısmına. Burada, Adsense ayar panelinizde yer alan reklamlar kısmından, web sitenizde gösterilen reklamlarının hangisinin daha çok tıklama aldığı, hangisinin TBM’lerinin daha yüksek olduğuna bakabilirsiniz. Genelde adsense gelirini arttırmak isteyen kullanıcıların yaptığı en büyük hata, tüm reklam gruplarını aktif ettiklerinde daha fazla gelir elde edeceklerini zannetmeleridir. Halbuki bu, oldukça yanlış bir düşünce. Bunu daha spesifik bir örnekle açıklayayım:

Örneğin bizim Adsense hesabımızda, aşağıdaki reklamveren grupları ve bilgileri yer alsın:

  • A Reklam Grubu: 34 Tıklama – TBM 1 TL
  • B Reklam Grubu: 12 Tıklama TBM 10 TL
  • C Reklam Grubu: 5 Tıklama TBM 0,50 Kuruş

Yukarıda yer alan reklam gruplarımızı incelediğimiz zaman şunu fark ediyoruz ki A reklam grubu daha fazla tıklama alıyor ve aldığı tıklamayla 34 TL’lik bir gelir sağlıyor. B reklam grubu ise 12 tıklama alıyor ancak TBM oranı daha yüksek olduğu için ortalama 120 TL’lik bir gelir sağlıyor. C reklam grubunun ise hem tıklamaları hem de TBM oranları oldukça düşük.

Hal böyle olunca, neden tüm reklam gruplarını aktif edip, reklam alanlarınızda tıklama alsa da size bir şey kazandırmayacak reklamları yayınlarsınız ki? Bunun yerine, yukarıdaki tabloda da görüldüğü gibi sadece B reklam grubunu aktif ederek, gün içerisinde sadece B grubundan gelen reklamları yayınlayıp, bu reklamların tıklama oranlarını arttırmayı hedeflemeliyiz. Böylece A reklam grubundan 120 tıklama, C reklam grubundan 240 tıklamayı beklemek yerine sadece B reklam grubundan 12 tıklama alarak bile aynı geliri rahatlıkla elde edebiliriz.

Aklınıza takılan her türlü soruyu bu başlık altında sorabilirsiniz. Bol kazançlı günler dilerim! :)