CSS Nedir?

25 Mart 2022 Mert Kocakaya 0 Yorum

CSS, “Basamaklı Stil Sayfaları” nın kısaltmasıdır. CSS, web sayfalarını (HTML veya XML) düzenlemek ve yapılandırmak için kullanılan bir bilgisayar dilidir. Bu dil, kodlama öğelerini içerir ve aynı şekilde CSS dosyaları (.css) olarak da adlandırılan bu “basamaklı stil sayfalarından” oluşur. Css nedir? Basamaklı Stil Sayfaları, sayfalara stil eklemek için kullanılan bir programlama dilidir. Bu, yazı tipleri veya arka planlar için renkleri, bir sayfaya görüntü eklemeyi veya sayfalardaki öğeler için boşluk oluşturmayı içerebilir.

Neden CSS?

Bilgisayar ekranında fiziksel olarak gördüklerimizi oluşturmak için kullanılan ana dillerden biri olan CSS, biraz yardımla kolayca öğrenilebilen başlangıç seviyesinde bir web dilidir. Kısacası, CSS, bir web sitesinin sayfalarının tasarımını ve sunumunu yönetmek için kullanılan bir web dili veya kodudur. CSS, HTML’den kolayca ayrılabilir, böylece aranan kodu bulunması, değiştirilmesi kolaydır ve web sitenizin tüm görünümünü hızla değiştirebilir. CSS, ayrı bir dosyada (harici), bir web sayfası belgesinin en üstünde (dahili) veya metnin hemen yanında (satır içi) olmak üzere 3 farklı türde kullanılır.

CSS Türleri

Harici CSS sayfaları, CSS talimatlarıyla (.css dosya uzantısıyla) dolu ayrı dosyalardır. Herhangi bir web sayfası harici bir CSS sayfası içerdiğinde, web sitenin görünümü diğer iki türden birini kullanarak bir stili geçersiz kılmaya karar vermedikçe harici CSS dosyası tarafından kontrol edilecektir. Tüm web sitesini aynı anda düzenleyebilirsiniz. Her sayfayı yeniden yazmadan tek bir stil sayfasında tüm web sayfalarındaki stili değiştirebilirsiniz.

Web sitenizdeki birden çok sayfanın aynı özelliklere sahip olmasını istediğinizde (örneğin, web sitenizde aynı yazı tipinin kullanılmasını istiyorsanız), harici CSS stil sayfasını kullanabilirsiniz. Harici CSS stil sayfasında bulunan CSS kodunda değişiklikler yapacak ve değişikliklerinizi kaydedeceksiniz. Bu değişiklikler daha sonra web sitenizde tutarlı bir şekilde görünecektir. Bu, birden çok web sayfasında aynı CSS kodunun çoğunu değiştirmek zorunda kalmadan web sitesi genelinde değişiklikler yapmak için yararlı bir yöntemdir.

Dahili stil sayfaları ise, tek bir web sayfasının görünümünü özelleştirmek istediğiniz zamanlar içindir. Dahili stil sayfasındaki CSS kodunda değişiklikler yapacaksınız; ancak, bu değişiklikler yalnızca üzerinde çalıştığınız belirli web sayfası için geçerli olacaktır. Bir web sayfasının, web sitenizin geri kalan web sayfalarından çok farklı görünmesini istediğinizde bu kullanım türü tercih edilebilir. Dahili CSS, herhangi bir içerik listelenmeden önce her web sayfası belgesinin en üstüne yerleştirilir. Bu, harici CSS kullanımından sonraki en iyi tercihtir, çünkü bulmaları kolaydır.

Satır içi stil sayfaları, tek bir web sayfasındaki tek bir öğeyi değiştirmek için ayrılmıştır. Satır içi stiller, tam olarak ihtiyaç duyduğunuz yere, süslemek istediğiniz metin veya grafiğin yanına yerleştirilir. HTML kodunuzun ortasında herhangi bir yere satır içi stiller ekleyebilirsiniz, bu da size her web sayfası öğesini belirlemeniz için gerçek bir özgürlük sağlar. Öte yandan, bu, web sayfalarının bakımını zorlaştırır.

CSS4

Yakın zamanda Mart 2017’de piyasaya sürülen bu en yeni CSS sürümü, özellikle mobil uygulamalar için yalnızca mobile yönelik bir stil sayfası sunuyor. Bu harika, çünkü web sitelerinin çoğu duyarlı tasarıma sahip ve dizüstü bilgisayar, tablet ve cep telefonu kullananlar için olağanüstü bir kullanıcı deneyimi sağlamak için mobil uyumluluk gereklidir.


0 YORUM
YORUM YAP