E-Ticaret

E-Ticaret

Teknolojinin gelişmesi ile beraber sektörel değişimler yaşanmaktadır. Eğlence ve gıda gibi demirbaş iş kollarında hizmet biçimleri yenilenmektedir. E-ticaret ile alışveriş konusunda yeni bir eşik yakalanmıştır. İnsanların büyük çoğunluğu günlük hayatlarında oldukça yoğun tempoda çalışmaktadır.

Bu nedenle her sektörün bu tempoya uygun dizayn edildiği bir dönem yaşanmaktadır. Ticaret artık sanal pazarlar üzerinden dönmektedir. Burada önemli bir iş hanı olarak internet siteleri ve google tabanı ortaya çıkmaktadır.

Geliştirici: Mert Kocakaya
HİZMET DETAY

E TİCARET NEDİR?

Dünyadaki insanların birçoğu tarafından e-ticaret bilinmekte ve kullanılmaktadır. Ticaretin sanal ortamlarda yapılması e-ticaret denilmektedir. Burada reel olarak bir firmadan alışveriş ile aynı safhada değerlendirilecek bir süreç yaşanmaktadır. E-ticaret alışverişi için girilen site bir firmanın ofisi olmaktadır. Aynı şekilde sitenin adresi firma ismi ve sitedeki ürünler de yine gerçekteki gibi firmanın hizmetini karşılamaktadır. E-ticaret sanal ortamlarda yapılmaktadır. Bu nedenle müşteri ve şirket arasında fiziki bir mesafe bulunmaktadır. Yaşanılan bu uzaklık sebebiyle e-ticaret müşterilerinin kafasında bazı sorunlar belirmektedir. Sitelerin bu sorunları ortadan kaldırmak adına doğru bir şekilde yapılanması gerekmektedir.

Müşterilere Karşı Güvenilir Görünmek

E-ticaret alanına giriş yapan kişiler kısa sürede güven sorununun yaşandığını fark etmektedir. Bu nedenle nasıl daha güvenilir olabilirim tarzında sorulara yanıt aranmaktadır. Bir sitenin güvenilirliğini arttırma ve bunu müşterilere gösterme amacıyla edinmesi gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Öncelikle internet sitesinin doğru ve güvenilir ölçekte uzantılarının olduğuna emin olunmalıdır. Sitenin güvenilirliğini bu gibi küçük ayrıntılar belirlemektedir. E-ticaret yapmayı düşünen kişilerin stokta ürün bulundurma konusunda her daim dikkatli davranmaları gerekmektedir. Bir site ne kadar güvenilir olursa olsun haksızlığa uğramış müşterilerin mağduriyetini gizleyemez. 

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

Sitenin kurulumu için profesyonel hizmet daha yararlı olmaktadır. E ticaret sitesi kuran pek çok firma bulunmaktadır. Güvenilir bir firma tarafından bu hizmeti almakta yarar bulunmaktadır. Mertkocakaya.com isimli firmam ile yıllardır internet siteleri ile ilgili profesyonel hizmet ve içerikler sağlamaktayız. E-ticaret sitesi için sanal dünyada bir adres yani bir dükkan satın alınmaktadır. Bu adrese ürünler yerleştirilmektedir. Ürünlerin doğru ışık ve açılar ile fotoğraf çekilmesi kazanç olasılığını arttırmaktadır. E-ticaret sitesi için ana sayfada şablon düzenlemesi yapılmaktadır. Sitenin renk ve ton ayarları özenle seçilmelidir. Müşterilerin ilgilenebileceği vitrin ürünlere özellikle vurgu yapılmalıdır. Kampanyalı ürünler dikkat çekici noktalarda yer almalıdır. Firmamız tüm bu bilgilerin farkında olarak sizler adına e-ticaret sitesi kurulumunu gerçekleştirmektedir. 

Süreç Nasıl İşlemektedir?

Bir site kurmaya karar veren kişiler nasıl kurulacağına dair araştırma yapmaktadır. Tanıdıkları veya sanal forumlar ile tavsiye sonucunda mertkocakaya.com adresimize giriş yapılmaktadır. Ana sayfada yer alan hizmetlerin incelenmesi sonucunda müşteriler e-ticaret hizmeti verildiğini görmektedir. Bu şekilde firmamız ile farklı yollardan iletişime geçilmektedir. Site kurulumu sırasında müşteriler ile uyumlu bir çalışma yapılmaktadır.

Her aşamada müşterilerin talepleri doğrultusunda hareket edilmektedir. Ortak akıl ile üretilen e-ticaret sitesi hem profesyonel hem de firmaya özel olmaktadır. E-ticaret sitelerinde bazı özelliklerin yer alması zorunludur. Ürünlerin yer aldığı alışveriş vitrini ve ödeme altyapısı sitenin olmazsa olmazlarıdır. E-ticaret sitesinde para ile ilgili çok sayıda işlem yapılmaktadır. Bu nedenle banka ve alternatif yatırım kanalları ile anlaşma yapılmalıdır. 

Ne Kadar Sürede Kurulmaktadır?

Bir e-ticaret sitesinin kurulumunda süreyi belirleyen farklı faktörler bulunmaktadır. Örneğin sitenin hangi çapta olduğu ve hedefleri belirleyici olmaktadır. Çünkü büyük çapta ve fazla ürün çeşidi bulunan siteler için daha fazla bilgi ve resim paylaşılmaktadır. Tüm bunların yapılması için daha fazla bir süre gerekmektedir. Bilgileri ve tüm detayları ile ilgilenmek isteyen müşteriler de bulunmaktadır. Bu tür müşterilere temel bir e-ticaret hizmeti verilmektedir. Yukarıda belirtildiği gibi sitenin olmazsa olmazları yani ödeme altyapısı ve şablonlar hazırlanmaktadır. Ardından ürünleri ve diğer bilgileri site sahibi yükleyebilmektedir. Bu şekilde iki farklı sürede bir e-ticaret sitesi kurulabilmektedir.

Site Kurulumunda Nelere Dikkat Edilir?

İnternet sitesi kurulumunda ve e-ticaret sitelerinin yapımında farklı detaylara önem verilmektedir. Site tasarımcıları tarafından bilindiği üzere e-ticaret sitelerinin güvenilir bir intiba bırakması önemlidir. Güvenilir bir site için başta ssl uzantısı gerekmektedir. Ssl ile sanal ortamlarda güvenliğin birinci kuralı sağlanmaktadır. Ayrıca e-ticaret sitelerinde iletişim kutuları da yer almalıdır. Böylece müşteriler ile site arasında dinamik ve çift taraflı süreçler yaşanabilmektedir.